УРОК 21. Прокрастинація
Прокрастинація – це схильність відкладати справи, що призводить до психологічних проблем. Деякі люди порівнюють прокрастинацію з лінню, але реальність набагато складніша. Прокрастинатор не відпочиває, а продовжує витрачати енергію на непотрібні справи замість того, щоб вкладати ресурси в те, що потрібно зробити. З одного боку, це нормальна реакція психіки на уникнення неприємних або, здавалося б, складних завдань, але часто вона переростає в серйозні неприємності.

1 березня у Великій Британії відзначають Національний день прокрастинації.
Прокрастинація vs Лінь. У чому відмінності?
Лінь – це небажання взагалі що-небудь робити. Лінь виникає через інертність і нерішучість, безініціативність. Вона характеризується відмовою брати на себе відповідальність, наприклад, взятися за проект.

З іншого боку, прокрастинація – це тимчасова втрата мотивації. Якщо ви довго думаєте, перш ніж приступити до роботи, то це не лінь, це «повільний старт». При прокрастинації людина не знімає з себе відповідальності, а береться за проект пізніше, часто тому, що не в змозі оцінити його реальні обсяги.
Нейробіологи з Рурського університету в Бохумі розповіли, що прокрастинацію можна виявити на МРТ. Людина, яка прокрастинує, має більше мигдалеподібне тіло, ніж трудоголіки. Це частина мозку, яка відповідає за появу емоцій, в тому числі і страху. У дослідженні взяли участь 264 людини, які заповнили анкети та пройшли магнітно-резонансну томографію. У прокрастинаторів були виявлені аномалії у взаємозв'язку між мигдалеподібним тілом та дорсальною зоною передньої поясної кори, що дозволяє їм обирати поведінку в результаті оцінки ситуації та можливих наслідків. У результаті ці люди відчували підвищену тривожність і страх взятися за майбутнє завдання.
Вчені вважають, що в силу таких особливостей фізіології людина часто переживає про можливі негативні наслідки і довго вагається.
Причини прокрастинації
Якщо прокрастинація не досягла хронічної форми, її причини часто криються в дрібницях:
  • нездатність приймати рішення
  • страх перед важливими подіями, змінами (в тому числі позитивними)
  • відсутність внутрішньої мотивації
  • закріплюється думка про успіх, що в останній момент завжди можна виконати роботу швидко і якісно
  • відсутність навичок планування
  • нерозуміння негативних наслідків
  • невміння розставляти пріоритети або ставити глобальні цілі
  • невпевненість у собі
  • перфекціонізм: людина продовжує вдосконалювати найдрібніші деталі і готова пропустити дедлайн для проекту, тому що він недостатньо хороший

Залежно від причини, можна знайти спосіб впоратися з втратою часу і знизити стрес, адже невиконання зобов'язань призводить до почуття провини і зниження продуктивності.
Наслідки прокрастинації
1) Почуття провини
Прокрастинатори схильні думати, що «я не повинна була витрачати час даремно».

2) Стрес
Коли ми перевантажені завданнями, які відкладали тижнями, це стрес, і ми знаємо, що настав час братися за роботу.

3) Зниження продуктивності
Очевидно, що коли ми дивимося не пов'язані між собою відео на Youtube або маємо справу з чеками магазинів, ми витрачаємо дорогоцінний час на шкоду важливим справам, які потрібно зробити. Крім того, знижується увага і мотивація.

4) Догани від колег або начальства
Як правило, люди не люблять прокрастинаторів, коли справа доходить до роботи. Прокрастинація провокує негативне ставлення і критику. Надмірна прокрастинація, постійна прокрастинація і прокрастинація можуть призвести до звільнення.

5) Почуття сорому
Нам соромно, коли нас засуджують інші люди. В результаті з'являється негативне уявлення про себе і бажання сховатися від усіх. Ці відчуття настільки неприємні, що ще більше ускладнюють процес виконання поставленого завдання. Крім того, такі емоції вкрай шкідливі для психічного здоров'я.

6) Спіраль прокрастинації
Прокрастинація схожа на замкнене коло. Якщо наша робота не винагороджується постійними прокрастинаціями та прокрастинаціями, звичка прокрастинувати може погіршитися. Все це призводить до скарг, докорів, ненависті до себе, низької самооцінки і зниження самоефективності, а також цілої гами інших непотрібних наслідків.
Як боротися з прокрастинацією?
Психологам давно відомо, що 20% дорослих людей страждають від хронічної форми прокрастинації. Якщо ви підозрюєте, що витрачаєте свій час неефективно, постарайтеся розглянути кожну окрему ситуацію. Людина може метушитися, гортати стрічку в соціальних мережах і вбивати час іншими способами, аби не братися за неминуче виконання завдання. Але якщо прокрастинація займає кілька годин на день і призводить до порушення обіцянок і зриву дедлайнів, саме час боротися з цією звичкою.

ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ

  1. Ходіть по практиці і попрацюйте на цю тему: Серце + Кров + Мозок + Нейрони + Очі + Вуха + Гормони + Фагоцити + Обмін речовин + Тіло + Серце&Мозг + Вдячність
ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ
ДОГОВІР ПУБЛІЧНОЇ ОФЕРТИ
2024. Всі права захищені
Made on
Tilda