УРОК 22. Почуття провини
Людина рідко проживає одну емоцію в чистому вигляді. Наприклад, вину часто проживають разом із соромом або страхом (осуду чи покарання). Почуття провини не закладене природою, воно виникло в результаті еволюції, соціалізації людей. Відчувати провину людина починає в дитинстві (в сім’ї, школі), це є одним із способів врегулювання відносин.

Почуття провини виникає, коли ми віримо або усвідомлюємо, що порушили власні стандарти поведінки або загальнолюдські моральні норми та несемо за це порушення відповідальність. Але складність в тому, що ці соціальні стандарти ніде не прописані. Вони існують лише у нас в голові, як наслідок виховання в сім’ї з конкретними правилами законами, уставами і традиціями, релігійними віросповіданнями. Тому, відчуваючи провину, людина порушує своє правило, яке для іншої людини може бути навіть невідомим.

«Я несу 100% відповідальність лише за свої емоції, наміри та рішення. І не несу жодної відповідальності за емоції, наміри, рішення, почуття та вчинки інших людей».

Почуття провини – одне з найсильніших почуттів, яке управляє нашою поведінкою в міжособистісних відносинах, багато в чому коригуючи їх. Це маніпулятивне, токсичне, навіть рекетне почуття, яке створюєте ви самі.

Компаніям часто прописують певні правила корпоративної культури, тому важливо їх знати або ж відразу проясняти у спілкуванні, щоб не доводити до почуття провини.
Наприклад, співробітник чітко пов’язує свої успіхи на роботі з доброзичливістю до себе шефа, відчуваючи відповідальність за його здоров’я та настрій. Або ж співробітник відчуває провину за те, що не працює у вихідні, як його колеги – професіонали, які безкоштовно виконують завдання поза основною роботою.
Пам’ятайте, шеф до вас доброзичливий, тому що ви виконуєте свою роботу старанно і вчасно, що впливає на загальний результат компанії, а не тому що ви почуваєте себе винним за спізнення на роботу.
Види провини
Раціональна провина: порушили – понесли відповідальність.
Наприклад, невдало спланували маршрут і спізнилися на зустріч.

Що потрібно робити?
  1. Усвідомити, що завдали шкоди іншій людині. Часу на вашу зустріч лишилося менше і вона пройде непродуктивно.
  2. Взяти на себе відповідальність за це. Потрібно більш вдало складати маршрути чи виїжджати раніше, адже ви порушуєте кордони іншої людини, затримуючи на наступну зустріч.
  3. Виправити становище (результат), наскільки це реально можливо. Запропонувати підвезти на наступну зустріч і дорогою матимете додатково час, аби обговорити ваше питання.

Ірраціональна провина – вашої відповідальності тут немає, вами маніпулюють.
Наприклад, хороший співробітник повинен попрацювати після роботи кілька годин на благо компанії безкоштовно.

  1. Чітко сформулюйте з чим пов’язана вина. Наприклад, ви не працюєте в позаробочий час без оплати за це і водночас адекватно оцінюєте кількість годин на свої потенційні робочі завдання.
  2. Визнайте, що це не ваша зона відповідальності. Соціальний стандарт «повинен» лише в голові того, хто використовує таку нездорову маніпуляцію.
  3. Визнайте, що ніякого «відшкодування» тут не може і не повинно бути. Скажіть про це прямо.

Ваше самопрощення, звільнення від почуття провини може принести користь іншим, допомагаючи стати кращим колегою, більш уважним другом, здатним краще слухати інших, бути більш емпатичною людиною тощо. Можливо, ви будете менш егоцентричним і більш зацікавленим в інших, станете менш нужденним в неекологічній увазі до себе і станете тим, хто віддає.
Як часто ви чули в дитинстві слова: «Ну, як тобі не соромно»?
Саме це є початком закладення глибоко у підсвідомості відчуття провини. За погану оцінку, за бажання бути не таким як усі, за просто бажання нічого не робити. Навіть у момент, коли ти займаєшся улюбленою справою, але вона не отримує схвалення з боку оточення, з’являється відчуття провини, за те, що я роблю щось не так.
В декого із вас є патологічне відчуття провини за будь-що, сказане чи зроблене, яке виникає як нав’язлива ідея, яка не дає думати ні про що інше. Більше того, людина з патологічним відчуттям провини не думає над виправленням ситуації, але просто постійно прокручує в голові, що саме вона винна, не має значення в чому і кому. Це виснажує і не дає можливості рухатися вперед, ви самі створюєте колапс в своїй голові, ви отруюєте своїми думками себе і навколишній світ. Досягнути нових цілей і тим більше насолоджуватися життям ви не зможете, тому що знаходитесь під впливом самоствореного вірусу «Провина».

Що робити із патологічним відчуттям провини?
1) Вам потрібно усвідомити, що ви не зобов’язані виправдовувати чиїсь сподівання. Ви маєте право прожити власне життя, саме так, як ви того хочете. Ви маєте право обрати ту професію, про яку мріяли. Ваші батьки не мають морального права дорікати вам за те, скільки часу вони вам присвятили та скільки грошей на вас витратили. Слід пам’ятати, що важливо не стати інструментом у руках маніпулятора, людини, яка знає про ваше відчуття провини і таким чином може управляти вами.

2) Ви не машина і маєте право на відпочинок, щоб там хто не говорив і скільки б немитого посуду не було на кухні. Має бути час на працю, але повинен бути також час на відпочинок. Якщо ви молода мама в декретній відпустці, ви маєте право мати час на себе. Коли дитина спить, найкраще, що ви можете зробити - це прийняти ванну або почитати улюблену книжку, тобто присвятити цей час собі, в майбутньому ви будете собі за це вдячні.

3) Якщо ви втомлені, ви маєте право без відчуття провини, просити про допомогу у рідних, це нормально і люди зі здоровою психікою роблять саме так. Не потрібно боятися, що вам відмовлять або вважатимуть вас слабкими чи лінивими, у більшості випадків ці страхи є безпідставними. Навчіться розставляти пріоритети та визначте, що для вас є найважливішим: робота, кар’єра, сім’я або чиясь думка.

4) Якщо Вас мучить відчуття провини, Вам потрібно задуматися над такими речами:
  • Чи реально я нашкодила комусь?
  • Чи я могла вчинити по іншому?
  • Як я можу виправити ситуацію і чи це потрібно робити?
  • Можливо я переоцінюю свою значимість та вплив?

5) Перестаньте «зациклюватися» на ситуації, енергетично не заряджайте ситуацію.

6) Навчіться брати все найкраще і позитивне від життя. На посиденьках з друзями намагайтеся обговорювати нові ідеї, хобі, творчі плани, але не людей та всю несправедливість цього світу.

7) Живіть теперішнім в моменті, а не минулим, його вже не змінити, але можна більше не повторювати зроблених помилок.

8) Навіть якщо ви допустилися помилки – це не катастрофа, у більшості випадків усе можна виправити і вибачитися. Запам’ятайте, всі допускаються помилок, просто не всі на них вчаться.

9) Навчіться медитувати та відгороджувати себе від негативу, особливо якщо він спрямований у вашу сторону. Перегляньте своє оточення, можливо є хтось, хто засмучує вас, вселяє вам почуття закомплексованості та невпевненості.

10) Дозвольте собі насолоджуватися життям, навіть якщо хтось цього не схвалює. Відчуття провини від невиконаного буде мучити саме аас, але не ту особу, очікування якої ви намагаєтеся виправдати.

Сучасність нав’язує нам стереотипність мислення, щоб ми були як більшість, бо так легше керувати суспільством, але кожен має право бути собою, мати свої погляди, переконання та принципи, навіть якщо це комусь не подобається.
Завдання для виконання
  1. Запишіть всі ситуації або всі свої помилки, в яких ви звинувачуєте себе. Що залежало від вас? Які ваші помилки? Що було поза вашим контролем, а на що ви не могли вплинути? Важливо бути абсолютно чесним із собою!
  2. Пробачте себе. Дуже важливо навчитися прощати себе! "Я прощаю себе за все те, на що не могла вплинути, в чому насправді не моя вина!"
  3. Складіть план дій. Ми пишемо, який баг я можу змінити і як я можу це зробити, як я хочу це зробити, як я це зроблю. Як компенсувати минулі помилки, втрати, невдачі?

Наприклад:
Я не приділяю багато уваги своїм батькам/дитині/чоловікові – я можу виділити для них трохи часу.
  • Батькам будете дзвонити щодня або через день, приїжджати до них в гості раз на тиждень/місяць
  • Грайте/займайтеся з дитиною щодня по 30 хвилин
  • Зателефонуйте другу і попросіть вибачення
  • Запросіть чоловіка у ресторан / подорож

ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ

  1. Проаналізуйте всі ситуації і помилки по завданню вище і напишіть відповіді в чаті
  2. Ходіть по практиці і опрацюйте почуття провини: Серце + Кров + Мозок + Нейрони + Очі + Вуха + Гормони + Фагоцити + Обмін речовин + Тіло + Серце&Мозг + Вдячність
ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ
ДОГОВІР ПУБЛІЧНОЇ ОФЕРТИ
2024. Всі права захищені
Made on
Tilda