Нейропластика мозку:
як Ви думаєте, так Вам і буде
У нашому мозку 100 млрд нейронів – це більше, ніж зірок у нашій галактиці! Кожна клітина, у свою чергу, може дати 200 тис. відгалужень.
Уявні електричні імпульси між нейронами передаються через синапси – зони контакту між нейронами. Середній нейрон людського мозку має від 1000 до 10000 синапсів або контактів із сусідніми нейронами. Синапси мають невелику щілину, яку має подолати імпульс.
Коли ми вчимося, ми змінюємо роботу мозку, прокладаючи нові шляхи для уявних електричних імпульсів. При цьому електричний сигнал повинен перестрибнути через щілину синапсу для утворення нових зв'язків між нервовими клітинами. Цю дорогу йому найважче пройти вперше, але в міру навчання, коли сигнал долає синапс знову і знову, зв'язки стають все «ширшими та міцнішими», зростає кількість синапсів і зв'язків між нейронами. Утворюються нові нейронні мікромережі, в які і вбудовуються нові знання: переконання, звички, моделі поведінки. І тоді ми нарешті чомусь навчилися. Цю здатність мозку називають нейропластичністю.
Саме кількість мікромереж у мозку, а не його об'єм чи маса, мають визначальний вплив на те, що ми називаємо інтелект.
Нейропластика - це одне з найдивовижніших відкриттів останніх років. Раніше вважалося, що нервові клітини не відновлюються. Але в 1998 році група американських вчених довела, що нейрогенез відбувається не лише до 13–14 років, а й усе наше життя, і що у дорослих людей також можуть з'являтися нові нервові клітини.
Вони встановили, що причиною зменшення наших розумових здібностей із віком є не відмирання нервових клітин, а виснаження дендритів — відростків нервових клітин, через які проходять імпульси від нейрона до нейрона. Якщо дендрити постійно не стимулювати, то вони атрофуються, втрачаючи здатність до провідності, наче м'язи без фізичного навантаження.
Мозок здатний простою думкою, уявою, візуалізацією змінювати структуру та функцію сірої речовини. Науковці переконуються, що це може відбуватися навіть без зовнішніх впливів. Мозок може змінюватися під владою тих думок, якими він наповнений, розум може впливати на мозок.
Все сказане вище підводить нас до розуміння того, що для реального досягнення цілей потрібна фундаментальна зміна способу роботи вашого мозку - подолання генетичної програми і колишнього виховання з усіма багаторічними переконаннями. Ви не просто повинні плекати думки у своїй уяві, які присутні не довше за новорічний «все, більше не п'ю», а переучувати свій мозок, створюючи нові нейронні структури. Нові нейронні структури вашого мозку будуть створювати нові мережі, «блок-схеми», пристосовані для вирішення нових завдань.
Метафорично цей процес можна ілюструвати на прикладі. Уявіть, що ваш мозок із його обмежувальними переконаннями – це склянка з каламутною водою. Якби ви одразу виплеснули брудну воду, помили склянку та набрали чисту – це був би шок для всього організму. Але, підставивши склянку під струмінь чистої води, ви поступово заміните каламутну воду.
Так само для навчання мозку новому способу думок немає потреби різко «прати» старий. Необхідно поступово «заливати» підсвідомість новими позитивними переконаннями, звичками та якостями, які у свою чергу генеруватимуть ефективні рішення, призводячи вас до потрібних результатів.