УРОК 5. +Три пункти практики

Доброго дня, учасники!

Наступні 3 пункти практики


7
ГОРМОНИ
Гормони – біологічно активні органічні речовини, що виробляються залозами внутрішньої секреції та регулюють діяльність органів та тканин живого організму.

Гормони – емоційні, це все що про наш настрій та його перепади. Апатія, страхи, сумніви, дратівливість. А чому це відбувається? Тому що наші гормони не люблять змін, не люблять нового, тому що це перебудови всього організму, це велика праця, напруга. Порушення гормональної системи, набір ваги, випадання волосся, ламкість нігтів - все це порушення ендокринної та екзокринної системи.

Організм виробляє понад 100 різних гормонів. Гормони тотально контролюють наше життя. Гормони досить ліниві клітини, їх дуже багато у нашому організмі. Найважливіше навчитися спілкуватися з гормонами, влаштовувати свята своїм гормонам. Також гормони погано дружать з іншими клітинами, тому їх потрібно постійно підбадьорювати, хвалити, одним словом поклонятися їм та поважати.

Якщо є зневіра і депресивний стан - починайте спілкуватися з гормонами: чому вони так поводяться, в чому причина, чого вони вередують. Щоб достукатися до гормонів потрібно працювати через нейрони та клітини крові та очима дивитися. Працюючи сьогодні на гормонах, може різко погіршитися настрій.
Основні жіночі гормони
Мелатонін
Мелатонін називають гормоном сну, гарного настрою та відмінної фізичної форми. Виробляється він в епіфізі головного мозку. За словами учених, саме мелатонін може подарувати людині додаткові 10-15 років життя. Основна функція гормону – дотримання режимів сну та неспання, що допомагає зберігати молодість на клітинному рівні. Крім того, мелатонін регулює діяльність ендокринної системи, роботу головного мозку та процеси травлення, нормалізує кров'яний тиск і має антиоксидантні властивості.
Естроген
Естроген – жіночий статевий гормон, який виробляється в яєчниках та надниркових залозах. Він відповідає за статеву та репродуктивну функції, пружність та молодість шкіри, красу волосся, нормалізує роботу серця, забезпечує міцність кісток та захищає судини від відкладення холестерину. Крім того, естроген заспокоює нервову систему та покращує пам'ять. Достатня кількість гормону відстрочує настання менопаузи, отже, продовжує молодість.

Дефіцит естрогену викликає депресію та різку зміну настрою, передчасне старіння шкіри, зниження розумової активності та статевого потягу, погіршення стану волосся та небажане оволосіння на різних ділянках тіла (обличчя, груди, руки). Надлишок гормону призводить до надмірної повноти в ділянці живота та стегон, а також загрожує появою доброякісних пухлин.

Нормалізувати рівень естрогену допоможе підтримання нормальної маси тіла, відмова від куріння та правильне харчування. Фітоестрогени, гормони природного походження, містяться в бобових (зелений горошок, квасоля, нут), насінні льону, висівках, абрикосах, чорному перці та ревені. Також вони є в травах: хмелі, ромашці, липі, арніку, шавлії.
Тестостерон
Тестостерон вважається чоловічим статевим гормоном, але виробляється і в жіночому організмі, так само, як і естроген, у яєчниках та надниркових залозах. Як показали дослідження вчених, тестостерон надзвичайно важливий для жіночої краси та здоров'я. Гормон стимулює метаболізм, сприяє регенерації клітин шкіри, зміцненню кісток та суглобів, тонізує м'язи, пробуджує лібідо і навіть підвищує самооцінку.

Надлишок тестостерону в жіночому організмі викликає вугровий висип, підвищене оволосіння та потовщення шкіри. Дефіцит проявляється у млявості та апатичності.

Привести в норму рівень гормону допоможуть фізичні вправи та вживання продуктів, що містять цинк і марганець. Цими речовинами багаті шпинат, гречка, вівсяна крупа, морська риба, морепродукти, пшеничні висівки, зелені овочі, арахіс.
Соматотропін
Соматотропін - гормон росту та краси, який виробляється в гіпофізі головного мозку. Він давно застосовується в медицині для лікування зупинки росту, але нещодавно вчені відкрили і його властивості, що омолоджують. Експеримент показав, що після 6 місяців прийому гормону у 60-річних людей значно покращився стан шкіри та відбулася заміна жирової тканини м'язовою.

Соматотропін контролює м'язовий тонус, міцність суглобів та кісток, спалює жири, сприяє збереженню молодості тканин та ясності розуму. Крім того, він відповідає за тонус м'язів, які підтримують груди. Нестача гормону призводить до в'ялості м'язів та обвисання шкіри.

Стимулюють вироблення соматотропіну нежирні білкові продукти, такі як риба, сочевиця, горіхи, маложирні або знежирені сири та домашній сир. Ще один спосіб активізувати гормон – фізичні вправи.
ДГЕА
Під цією абревіатурою ховається гормон з важкою назвою дегідроепіандростерон. ДГЕА, який називають гормоном стрункості, виробляється наднирковими залозами і є синтезом чоловічих і жіночих гормонів. Він стимулює поділ клітин, підтримує організм у тонусі, зміцнює імунітет, покращує обмін речовин та перешкоджає накопиченню жиру.

Недостатня кількість гормону підвищує ризик виникнення таких хвороб, як остеопороз, рак, інфаркт, старече недоумство.

У 25-30 років рівень ДГЕА в організмі максимальний, але до 40 років його вироблення зменшується майже вдвічі. Щоб підтримувати гормон на потрібному рівні, варто включити до свого раціону морську рибу, авокадо, оливки та оливкову олію.
Адреналін
Цей гормон відповідає за такі сильні емоції як лють, агресія, злість, страх і бажання подолати перешкоду. Виробляють цей гормон такі ендокринні залози як надниркові залози.

Вироблення гормону адреналіну різко збільшується варто нам зіткнутися зі стресовою ситуацією, випробувати страх чи тривогу, шоковий стан, стрес. Його великий викид у кров викликає у людини цілу бурю емоцій. Навіщо це потрібно? Таким чином гормон адреналін готує нас до стресової ситуації, покращує функціональні здібності скелетних м'язів, а при тривалому впливі – збільшує розміри міокарда. У той же час, якщо гормон адреналін виробляється у великих кількостях занадто довго, це може призвести до виснаження і навіть смерті.

У медицині адреналін використовується в критичних ситуаціях, коли потрібно максимально швидко провести запуск систем, важливих для організму людини, наприклад, при анафілактичному шоку - коли людина задихається через алергію, що раптово виникла.
Кортизол
Кортизол - один із гормонів, який виробляє кора надниркових залоз. Він бере участь у багатьох обмінних процесах, наприклад, допомагає регулювати артеріальний тиск та рівень цукру в крові. Крім того, він відіграє роль у процесі пробудження після сну. Коли ви прокидаєтеся, рівень гормону підвищується, досягаючи піку через 30 хвилин, а потім поступово знижується протягом дня.

Незважаючи на користь кортизолу, часте або тривале підвищення його рівня може завдати шкоди організму. Наприклад, хронічний стрес викликає дисфункцію кортизолу, що призводить до запалення, депресії та прискореного старіння клітин. Також він може призводити до розвитку остеопорозу, м'язової дистрофії та зниження протипухлинного імунітету.
Щитовидна залоза
Щитовидна залоза - ендокринна залоза, що зберігає йод і виробляє йодовмісні гормони (тироксин, трийодтиронін, у народі відомі як Т3 і Т4).

Секреція гормонів щитовидної залози сильно впливає на стан людини. Так при надлишку гормону людина стає тривожною, дратівливою, підвищується рухова активність, з'являється безсоння, тремор рук (повік, губ). Загалом прискорюється метаболізм, людина активно втрачає вагу без видимих причин.

А ось при нестачі тиреотропного гормону людина відчуває слабкість і апатію, сонливість, метаболізм уповільнюється, переслідують запори, через затримку рідини людина додає у вазі та виглядає дещо опухлою.

До речі, надмірна продукція гормонів щитовидної залози зустрічається у жінок майже в 15 разів частіше, ніж у чоловіків. Саме тому жінки дратівливіші.

8
ФАГОЦИТИ
Спеціальні клітини, які знаходяться в крові та тканинах практично по всьому організму. Вони відповідають за його захист від шкідливих агентів різної природи, які обійшли захисні бар'єри та потрапили усередину тіла.

Фагоцити - це дуже активні клітини, клітини-трудоголіки, вони працюють вдень і вночі, армія, помічники та захисники. Фагоцитам даємо завдання очистити все, тільки м'яко, не різко. Уявіть, як у Вашому організмі є армія клітин, яка чистить весь організм і всі органи: прибирають запалення, не пропускають віруси, вбивають в організмі те, що вам не потрібно.

Фагоцити в першу чергу починають роботу з кишечником, в кишечнику багато волосків, які сортують все, що надходить в кишечник. Навчіться керувати «стулом», добре переглядайте чи не порушено надходження поживних речовин, потім – жовчний, нирки та проблемні місця.
Трошки історії...
Фагоцити було відкрито біологом і патологом І.І. Мечниковим у 1882 року при вивченні під мікроскопом личинок морських зірок.

Вчений припустив, що рухливі клітини цих личинок можуть не лише захоплювати чужорідні частки, а й захищати організм. Він устромив невеликі шипи троянди в личинку і через деякий час виявив, що рухливі клітини скупчилися навколо шипів. Ці клітини, що поглинають та «пожирають» чужорідні тіла, Мечников назвав фагоцитами, а саме явище – фагоцитозом.

Ілля Мечников зрозумів, що фагоцити – це головний захисний механізм проти організмів, що вторгаються. Це норовлива армія, яка бореться з інфекцією. Звичайно, більшість учених не поділяли його думки і не визнавали відкриттів. Але це не завадило Мечникову здобути Нобелівську премію. Його відкриття дуже важливе для сучасної науки та медицини.
Види фагоцитів
Моноцити
Моноцити, чи мононуклеарні фагоцити – це різновид лейкоцитів, які є у крові людини. Вони знищують збудників, що потрапили в кров, а потім презентують їх антигени іншим імунним клітинам. Сенс цього, можливо, незрозумілого висловлювання полягає в тому, що моноцити «розповідають» про свою зустріч з «ворогом» усім іншим клітинам, з якими вони контактують.

Таким чином, варто моноцитам у крові знищити який-небудь прониклий туди об'єкт, як вся решта імунної системи тут же приходить у стан підвищеної бойової готовності по відношенню саме до нього.

Місія моноцитів не вичерпується турботою здоров'я крові. Виробившись у кістковому мозку і потрапивши в кровоносне русло, вони проводять там лише 1-2 доби. Потім, «набравшись досвіду», вони переміщаються в тканини, де перетворюються на інший різновид мононуклеарних фагоцитів – макрофаги.
Макрофаги
Моноцити та макрофаги поєднують під назвою «система мононуклеарних фагоцитів». Макрофаги, на відміну моноцитів, у звичайних умовах не здатні до швидких переміщень. Але якщо десь в організмі виникає вогнище запалення, вони мігрують туди і з безмовних стражників перетворюються на запеклих вбивць, що знищують бактерії, а також атакують органічні та неорганічні сторонні тіла.

До речі, як відомо, гній за запального процесу – це загиблі лейкоцити. Значну частину цих лейкоцитів становлять саме макрофаги. Система мононуклеарних фагоцитів – основа всього фагоцитарного захисту організму.
Нейтрофіли
Ці клітини фагоцити присутні в людини у крові, як і моноцити, та їх там дуже багато. На нейтрофіли припадає більшість всіх лейкоцитів (50-75%). Протягом свого п'ятиденного життя нейтрофіли охороняють наше здоров'я. Варто їм отримати сигнал про те, що в якійсь частині організму знаходиться чужорідний об'єкт, і вони відразу виходять із крові і вже через півгодини (!) підходять до «місця катастрофи», щоб розпізнати та поглинути «кривдника».
Завдання нейтрофілів, як і макрофагів, полягає в самопожертві: виконавши своє завдання, вони перетворюються на клітини гною.
Дендритні клітини
Можливо, дехто вперше вбачає таку назву і раніше навіть не підозрював, що такі клітини взагалі існують. Тим не менш, вони є, і у великій кількості розташовуються у тканинах людини. Як правило, вони знаходяться близько до зовнішнього середовища та порожнин органів: під слизовою оболонкою шлунка, в альвеолярній тканині легень, у слизовій носа тощо. Дендритними їх назвали тому, що їхні численні довгі відростки надають їм структуру, що гілкується, і роблять схожими на дерева (dendron – дерево).

У перерахованих тканинах клітини дозрівають, після чого прямують до осередків скупчень лімфоїдної тканини, взаємодіють з лімфоцитами та макрофагами та збільшують їх активність.
Лаброцити
Лаброцити ще називають тучними клітинами. Вони, як і дендритні, певним чином взаємодіють з іншими елементами імунітету і підвищують ефективність роботи.
Самі вони також мають фагоцитарну активність, особливо охоче включаючи до свого «раціону» деякі види бактерій (грамнегативні бактерії). Але їхня головна особливість полягає в тому, що вони запускають реакцію запалення, без якої ні макрофаги, ні нейтрофіли, жодні інші фагоцити не зможуть розпочати своїх дій проти агресорів.

Реакція запалення – це сигнал тривоги, ордер на арешт, команда фас для всіх існуючих фагоцитів. Саме тому нечисленні тучні клітини грають виняткову роль у роботі всього імунітету.
"Непрофесійні" фагоцити
До цієї групи клітин належать ще кілька різновидів фагоцитів, які не мають спрямованої дії проти конкретних «ворогів», оскільки не вміють презентувати антигени. Вони мають фагоцитарну активність, але вона виражена менше, ніж в інших клітин, описаних вище. Прикладами можуть бути клітини шкіри, деякі елементи сполучної тканини тощо.

9
ОБМІН РЕЧОВИН
Обмін речовин - це сукупність процесів надходження речовин в організм із навколишнього середовища, їх перетворення у клітинах тіла та виведення з організму непотрібних речовин у навколишнє середовище.
Харчові речовини використовуються як сировина для синтезу нових клітин, окислюються, доставляючи організму енергію.

Ми уявляємо клітини, які є в організмі - і як вони починають спілкуватися між собою і ладити один з одним, якк прискорюється обмін інформацією між клітинами. І коли все це з'єднується і починає швидко рухатися, в організмі стає багато енергії як у молодості.

Вам потрібно навчити клітини жити в мирі та злагоді, жити дружно і не бути жадібними, спілкуватися однією мовою, піклуватися одна про одну, любити одна одну. Для цього слід розмовляти з ними. Щоб клітини знали, де та чого потребує організм. На обміні речовин потрібно запитувати, що вашому організму зараз важливо та потрібно.

Обмін речовин - найважче представлений. Він не буде даватися з самого початку, тому що дуже складний, тому що на цьому пункті всі клітини повинні зібратися в купу і почати один одному віддавати все необхідне, допомагати один одному. Як ви розумієте, організувати цей процес дуже складно, але хоча б потихеньку потрібно прагнути.

Кожні клітини допомагають іншим, щось дають, чимось допомагають, якимись зусиллями передають якусь інформацію або якісь корисні речовини. Йде справді реальний обмін речовин.
Займайтеся спортом! Наш організм спалює калорії не лише під час фізичної активності, але ще й упродовж багатьох годин після неї.
Регулярні заняття спортом стимулюють метаболізм та сприяють нормалізації травлення. Будь-які навантаження, особливо на свіжому повітрі, є корисними для вашого здоров'я.
Реакція обміну речовин та енергії
1. Нервовий (рефлекторний)
  • Відділи ЦНС: гіпоталамус – там центри регуляції обміну білків, жирів, вуглеводів, води та солей.

2. Гуморальний
Гормони:
  • тироксин
  • соматотропін
  • інсулін – регулює вуглеводний обмін, гальмує мобілізацію жиру з жирової тканини
  • статеві гормони - посилюють синтетичні процеси
  • гормони надниркових залоз та щитовидної залози - посилюють катаболізм (тобто розпад білка)
  • АДГ (вазопресин) – посилює зворотне всмоктування води
  • альдостерон - зберігає в організмі Na і виділяє К (тобто бере участь у мінеральному обміні)
Як працює обмін речовин?
Подивіться пізнавальне відео

ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ

  1. Ходіть по практиці: Серце + Кров + Мозок + Нейрони + Очі + Вуха + Гормони + Фагоцити + Обмін речовин
  2. Напишіть у чат, що ви побачили, які інсайти та думки вас відвідали під час практики. Особливий акцент зробіть на пунктах, які описані в уроці
ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ
ДОГОВІР ПУБЛІЧНОЇ ОФЕРТИ
2024. Всі права захищені
Made on
Tilda