УРОК 14. Страх втратити дитину
Часто страхи і тривоги батьків виливаються в надмірну опіку і постійний контроль дитини, що має негативні наслідки як для батьків, так і для дітей. Про це написано багато книг і статей. У цьому випадку я хочу підтримати тих мам, які, читаючи таку літературу, впадають у ще більшу тривожність. Пам'ятайте, що ви найкраща мама для своєї дитини і те, що ви відчуваєте ірраціональні страхи і тривоги – це не ваша вина, це скоріше ваша нормальна реакція на якісь ненормальні події у вашому житті, в житті вашої сім'ї, в житті вашої країни. І все, що вам потрібно зробити, це розробити стратегію позбавлення від зайвої тривожності і реалізувати її заради себе і своїх дітей. Звичайно, ви можете контролювати багато речей у житті дитини, але ви не можете контролювати все в цьому житті. Крім того, життя вашої дитини – це її життя! У неї може бути зовсім інша доля і зовсім інший шлях, ніж той, який ви бачите для нього. Вмійте розділяти свою особисту відповідальність за дитину і її особисту відповідальність за своє життя.
1. Надлишок негативних новин
Існує надмірна кількість інформації про те, що є небезпечним у світі, що діти хворіють, страждають і вмирають, як і дорослі. І це може статися в будь-який момент. І з кожним з нас. За допомогою дзеркальних нейронів, емпатії чи почуття емоційного зараження, коли ми читаємо, чуємо та бачимо інформацію чи факти насильства, травми та смерті, невиліковні хвороби. Ми можемо дуже яскраво переживати такі події, як ніби вони сталися з нами особисто чи з нашими дітьми. Від такого виду інформації тривожність зростає.
2. Досвід попередніх поколінь
У доповіді, опублікованій в Nature Neuroscience, Брайан Діаз і Керрі Ресслер з Медичного центру Університету Еморі в Атланті заявили, що травматичні життєві події, схоже, змінюють активність генів, хімічно модифікуючи ДНК в спермі, і це змінює роботу мозку і поведінку наступних поколінь. На думку фахівців, це відкриття дуже важливе для досліджень в області виникнення страхів і фобій. "Життєвий досвід батьків, ще до зачаття, суттєво впливає на структуру та функції нервової системи наступних поколінь", - підсумовують вчені у своїй доповіді.
3. Особистий досвід мами
Якщо в житті мами були якісь серйозні травми або стреси, які вона ще не закрила, не пройшла через них, то велика ймовірність, що наслідки таких травм і стресів можуть «вистрілити» у вигляді підвищеної тривожності за дитину, яку вона всіма силами намагатиметься захистити від будь-якого роду небезпек. Іноді, на жаль, до знемоги. Це можуть бути як травми розвитку/прив'язаності, так і нещасні випадки.
Важливо, як мати ставиться до життя і смерті, сили і безпорадності, здоров'я і хвороби, Бога і Всесвіту, і себе особисто, врешті-решт. Який страх за себе чи дитину є домінуючим? Що робити, якщо дитина потоне, захлинеться, обпечеться, буде зґвалтованою, її зіб'є машина? А раптом щось трапиться з нею особисто або з її чоловіком? У кожного з нас є свої «улюблені» вразливі страхи.
4. Стосунки між матір'ю та дитиною
З народженням дітей багато чого в нашому житті змінюється. Змінюється ставлення до себе, змінюються життєві цінності та пріоритети, змінюються стосунки з чоловіком та родичами, друзями та знайомими, змінюються стосунки зі світом, Богом та людьми загалом. У сім'ї з'являються нові ролі і сценарії. Відповідальність зростає. Відповідальність не тільки за себе, але і за свою дитину. Відомо, що там, де зростає відповідальність, може бути і тривожність, вважається, що в перші тижні після народження дитини підвищена тривожність матері є нормальним явищем. Біологічні механізми працюють таким чином, що мама може весь час бути насторожі, адже перед нею найдорожче і дуже тендітне створіння - її малюк. Це той період, коли дитина не виживе, якщо поруч з нею не буде нікого, хто її оберігатиме і піклуватиметься. Дитина дорослішає, починає активно пізнавати світ, а завдання мами - показати йому, де є реальна небезпека для його здоров'я і життя, а також навчити дитину безпеки.

Дитині в період активного освоєння світу також потрібен безпечний простір і ретельний нагляд в небезпечних місцях. Це може забрати у матері багато часу і сил. У цьому випадку підвищена тривожність і страхи мами можуть бути сигналом про перевтому і про те, що їй пора відпочивати. Якщо тривога і страхи мами не припиняються з часом, а тільки наростають і посилюються, то це вже тривожний дзвіночок про те, що пора шукати причини ірраціональної тривоги і неконтрольованих страхів і щось з цим робити. Вивчаючи свої стосунки з дитиною, мати може уважніше вивчити такі емоції, як гнів і почуття провини по відношенню до дитини. Необґрунтоване занепокоєння може бути просто лазівкою для пригніченої агресії матері, для несвідомого почуття провини перед дитиною. Можливо, за тривогою і страхами ховаються інші емоції матері.
5. Прокрастинація
Відкладаючи завдання, неприємну процедуру або складну розмову, ви ризикуєте посилити свою тривожність. Мозок все ще чекає, коли з вами станеться ЦЕ. І саме передчуття роздуває і турбує вас. Чим довше ви відкладаєте щось, тим більше ви будете хвилюватися. І проявлятися вона може по-різному. У тому числі і у вигляді занепокоєння за свою дитину.

«
Що ж робити?
Перш за все, важливо усвідомлювати свою тривожність. Важливо розуміти, наскільки вона виправдана, чим вона викликана і скільки ви її переживаєте. Існує суттєва різниця між нормальною тривогою та невротичною тривогою, яка заважає нам жити та насолоджуватися життям.
Здатність нашого мозку - пластичність, завдяки якій ми можемо розвивати, змінювати і покращувати якість свого життя, в тому числі і позбавляючись від тривожності. Постійна тривога і страхи з часом змінюють структуру нашого мозку, і для того, щоб цього позбутися, нам потрібно налагодити нові нейронні зв'язки через формування нових звичок мислення. Чим більше людина думає про те, як позбутися від тривоги, тим більше вона намагається контролювати свою тривогу і все, що її оточує, чим більше вона зосереджується на ній, тим більше вона знаходиться у владі цієї тривоги і тим сильніше, масштабніше, ширше стає це занепокоєння. Ви самі себе зв’язуєте нитками тривоги.

Чому ви зосереджуєтеся на своїй дитині, а не на собі? І своєму повноцінному житті?
Має прийти розуміння, що вам дали дитину лише на виховання: виховати і відпустити.
Задайте собі питання:
  1. Як часто я отримую задоволення від життя?
  2. Як часто я насолоджуюся життям?
  3. Як часто я помічаю радісні події та хороші новини?
  4. Як часто я насолоджуюся моментом життя тут і зараз?
  5. Як отримати радість?
  6. Де вона живе у моєму організмі?
  7. Чи вмію я жити повноцінним життям?
  8. Як для мене виглядає «повноцінне життя»?

ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ

  1. Ходіть по практиці: Серце + Кров + Мозок + Нейрони + Очі + Вуха + Гормони + Фагоцити + Обмін речовин + Тіло + Серце&Мозг + Вдячність
  2. Напишіть відповіді на питання вище у чат
ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ
ДОГОВІР ПУБЛІЧНОЇ ОФЕРТИ
2024. Всі права захищені
Made on
Tilda