УРОК 28. Внутрішній критик
Усередині кожного з нас живе одна людина (або навіть декілька), яка дуже нервово і миттєво реагує на будь-який наш вчинок, будь-яке сказане слово. Вона завжди має свою думку з приводу того, що відбувається, і не соромиться ділитися своїми думками. Після монологу або діалогу з цією внутрішньою персоною зникає радість життя, ви занурюєтеся у зневіру і тугу. Називають цю особистість внутрішнім критиком. Саме він відповідальний за те, що ви не можете досягти успіху, хоча таланти сяють яскраво і помітні навколишнім.
Звідки береться внутрішній критик?
Відповідь банальна і проста: з дитинства. Внутрішнє невдоволення собою, уявне бурчання, схильність лаяти себе, звичка займатися самозвинуваченням, самобичуванням приходять за людиною з його дитячих років. Для дитини нетипово така поведінка і застрявання в подібному стані. Однак дитина вкрай залежна від думки оточуючих, від оцінок, які дають йому батьки, від розмов про нього і так далі. Саме на базі подібного і починає зрощуватися внутрішній критик, здатний буквально отруювати людині життя.

Процес формування внутрішнього критика запускають, як правило, батьки чи бабусі з дідусями, няні, вихователі з садочку. Демонстрація невдоволення на адресу дитини, покарання, докори, образи, важке зітхання і похмурі погляди на дитину, коли вона щось зробила не так, постійне бурчання, спроби виховати, викликати почуття провини, сором – все це стає тим, що живить внутрішнього критика. Вихователі в дитячому садку, родичі, які постійно порівнюють дитину з кимось, вчителі в школі, інші дорослі, які оточують дитину в період дорослішання, також позначаються на формуванні внутрішнього критика.

Внутрішній критик не має прямої і постійної залежності з сильними дитячими емоціями або враженнями. Однак, якщо дитина важко переживає ситуацію, коли вона звинувачена, присоромлена і покарана, ці переживання дадуть ще більше сили внутрішньому критику. Образа, страх, тривога, занепокоєння, почуття безвиході, вина, внутрішня паніка, відчуття печалі, злість на себе або оточуючих людей – це далеко не повний список тих почуттів і емоцій, які дають сили внутрішньому критику, які впливають на формування цієї особистісної риси.

Приклади типових фраз з дитинства, які потім переймає внутрішній критик:
 • “Ти знову все зіпсувала”
 • “Як тобі не соромно, ти ганьбиш мене”
 • “Ти знову не готова до уроку, ти у нас головна двієчниця”
 • “Ось інші діти так добре вчаться, а ти - як завжди”
 • “У тебе все одно нічого не вийде, навіщо ти витрачаєш час на якусь дурницю”
 • “З чого ти вирішила, що з твоєї затії щось вийде, кинь цю справу, у тебе немає таланту і здібностей”
 • “Ти сама винна, що все так вийшло, треба було слухатися”
 • “Ти ще мала, дурна і нічого не розумієш”
 • “Стільки сил і грошей в тебе вкладено, а ти як була нетямою, так і залишилась”
 • “Знову ти проспала і запізнюєшся, тепер ще й в школі тебе лаяти будуть, ти просто горе і покарання якєсь, а не дитина. І мені за тебе червоніти від сорому”

Відсутність підтримки і схвалення з боку значущих для дитини дорослих не тільки відбивається на рівні внутрішньої віри підростаючої людини, на її самооцінці, а й губить мотивацію, вирощуючи дуже сильного внутрішнього критика.
З внутрішнім критиком потрібно працювати, перемикаючи його енергію у мирне, творче русло
Існує 14 масок внутрішнього критика, які заважають жити усім нам. Деякі з них наведені нижче.

Нездара
Він завжди переживає через свою незручність, недалекість. Він хвилюється і тривожиться з приводу того, що зганьбиться у пристойному суспільстві, послизнувшись на рівному місці або видавши нестачу освіти. Тому він вважає, що виглядає розумнішим, коли мовчить. Курси риторики, вебінари фахівців вашої сфери діяльності, книги, інформація у мережі легко перемагають цю маску, було б бажання зростати. І обов'язково згадуйте мудрого Сократа, який не соромився зізнаватися у незнанні. Будь-яке питання вимагає збору інформації та аналізу, тому не бійтеся говорити: "Я вивчу проблему і дам відповідь протягом визначеного терміну".

Педант
Він зосереджений на чіткості і ретельності, порядку і дисципліні. Він прагне до ідеального результату, часто відкидаючи зміст і сенс. Якщо ваш проект не відповідає його уявленню про прекрасну форму, нещадна критика буде неминучою. Але ця маска зникає, коли ви даєте собі право на помилку і право на її виправлення. Часто нас ставлять у досить жорсткі часові рамки, тому про форму часом доводиться забути. Завжди нагадуйте про це внутрішньому педанту. Для нього це вагомий аргумент, тому що рахувати години і хвилини він вміє чудово. І дозволяйте собі у вихідні та у відпустці носити те, що подобається, не дотримуючись правил стилістів.

Ледар
Після педанта часто з'являється ледар, що пропонує нічого не робити, а кинути усе і відпочити, заливаючи горе алкоголем або заїдаючи смачною їжею. Це абсолютно здорова (хоча й не найкорисніша) відповідь вашого організму на сувору критику і перевантаження. Ледар — прокрастинатор, який постійно відкладає свої справи на потім, тому що боїться провалитися або розуміє, що робить безглузді речі. Тут важливо помітити початок прокрастинації і відсунути ледаря подалі. Змусьте себе працювати, а потім втягнетеся. Розділіть обсяг одного завдання на кілька дрібних. Беріться за одне, доводьте до кінця, потім переходьте до наступного. Або перегляньте те, чим займаєтеся, і зробіть крок у напрямку до улюбленої справи.

Самозванець і параноїк
Самозванець часто ходить у парі з параноїком. Перший впевнений, що він не заслуговує ані на підвищення, ані на прибуток, ані на повагу. А другий вважає, що усі з вас сміються, ненавидять і недолюблюють. І найчастіше обидві ці думки не відповідають дійсності.
Зануртеся у своє минуле. Ви здивуєтеся, але і самозванець, і параноїк походять з вашого дитинства. Можливо, батьки або інші родичі порівнювали вас з іншими дітьми, знецінювали ваші перемоги і досягнення? Скажіть "Стоп!" цій несправедливості. Ви виросли і тепер самостійно будуєте своє життя. Частіше хваліть себе, прислухайтеся до експертів, які тверезо проаналізують результати роботи.

Святий
Він завжди буде картати вас за неправильну поведінку, за невміння пробачати, підставляти щоку, за інфантилізм і незрілість. Замисліться, звідки витоки всього цього неподобства? Можливо, просто мама хотіла поступливу, слухняну доньку і говорила про це? Тоді згадайте життєвий афоризм про гарних і поганих дівчаток. Перші потрапляють у рай, а другі - куди захочуть. Це не означає, що треба йти по головах, але й підлаштовуватися під чужі бажання необов'язково. Будьте собою, а не зручною людиною.

Невротик і ловець пліток
Ловець дуже близько до серця сприймає сказане, переживає, що подумають про нього люди. Тому він відловлює плітки і чутки про себе, натрапляючи на скандали і сварки. Якщо вчасно не придушити цю маску, вона швидко переросте у невротика, який почне хвилюватися про будь-яку дрібницю. Проведіть експеримент, попросіть друзів і колег відверто розповісти про ваші чесноти і недоліки. Повірте, люди частіше думають про вас краще, ніж ви про себе. А якщо так, то навіщо нервувати?

Жебрак
Він знає, що багатство — або вкрадене, або важко досягається. Часто воно заробляється саме незаконною працею. "За усе треба платити! І за славу, і за добробут. Або ти захворієш, або швидко втратиш нажите", — нашіптує господареві ця маска. І тому ви боїтеся встати на більш високий щабель, животіючи у своїй бідненькій, але чистенькій зоні комфорту. Але гроші — не зло, а засіб для розкриття здібностей, турботи про здоров'я своє і рідних. Ставтеся до матеріальних благ як до лопати. За допомогою неї можна викопати могилу, а можна — котлован для фундаменту майбутнього будинку, картоплю і навіть скарб.

Лікар
Він знайде у вас будь-яку хворобу, особливо якщо хтось поруч перерахував її симптоми. А вже якщо ви випадково зазирнули у медичну енциклопедію... Загалом, намагайтеся зупиняти Лікаря на підльоті, довіряючи питання здоров'я справжнім фахівцям. Адже якщо ви не отримували медичну освіту, то навряд чи зможете точно без додаткових лабораторних досліджень поставити діагноз. Та й лікарняний собі не відкриєте.

Утопіст
Він обов'язково запевнить вас, що якби він керував процесом, то усе б вийшло набагато ідеальніше. До нього приєднується батько, частіше — тривожна матуся, з її улюбленим "Я ж казала!". Ну, а далі йдуть найрізноманітніші епітети, якими ви нагороджуєте себе за найменшу помилку. Боротися з цими масками потрібно роботою над помилками і логічними висновками. Саме вміння адекватно відповідати за прийняті рішення і зроблені вчинки, а не постійно рефлексувати, відрізняє дорослу людину від розгубленої дитини.

Проєктувальник
Він не критикуватиме. Він просто махне рукою і побудує фантастичні плани на майбутнє, включивши у них мільйон бажань і нездійсненні мрії, тому що не здатен жити сьогоденням. У такої людини взагалі відсутнє почуття реальності. "Ось завтра так! Ось через тиждень, місяць або рік (потрібне підкреслити) буде все! А поки сидимо спокійненько і не ворушимося". Тому такій масці корисно виходити із зони комфорту і позиції жертви. Хоча б одноразово не плануйте нічого на тривалий проміжок часу, а зробіть щось сьогодні. І нічого, якщо відчутного зсуву поки не буде, головне, що ви у такий спосіб навчитеся жити теперішнім.
Пам’ятайте, що ваш критичний внутрішній голос не є відображенням дійсності. Це лише точка зору, яку ви прийняли на основі деструктивного досвіду та поглядів інших людей
Завдання по темі:
Відділіться від свого критика
1) Випишіть усі твердження, які каже вам внутрішній критик, та спробуйте записати усі ці думки у третій особі.
Замість "Я нічого не можу досягнути, я ніколи не буду успішним" напишіть "Ти нічого не можеш досягнути, ти ніколи не будеш успішним". Це допоможе подивитись на ці твердження відсторонено і побачити, яким ворожим буває цей внутрішній голос.

2) Трансформуйте твердження від вашого внутрішнього критика.
Наприклад:
 • "Ти зробила не все, що хотіла" – Але ж важливо і те, що я зробила, я все одно молодець.
 • "Все має бути під контролем" – Ні, не має, адже життя непередбачуване.
 • "От бачиш, у тебе нічого не вийшло" – Зате я спробувала і пишаюсь цим.
 • "Та у тебе не вистачить навичок/мізків" – Якщо я захочу, то зможу навчитись всього.
 • "Ти погана мати" – Так, я можу зірватись, але це не робить мене поганим, я даю дитині багато любові.
 • "Ти нічого не досягнула, лузер" – Моя цінність у мені самому, а не в моїх досягненнях.

ДОМАШНІ ЗАВДАННЯ

 1. Виконайте завдання та напишіть твердження у чат
 2. Ходіть по практиці: Серце + Кров + Мозок + Нейрони + Очі + Вуха + Гормони + Фагоцити + Обмін речовин + Тіло + Серце&Мозг + Вдячність
ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ
ДОГОВІР ПУБЛІЧНОЇ ОФЕРТИ
2024. Всі права захищені
Made on
Tilda